Nasze technologie

Technologie w firmie EXTREO

Marka EXTREO będzie aspirować do roli lidera innowacyjnych rozwiązań w technologiach elektroakustycznych. Stosujemy autorskie unikalne metody wytwarzania urządzeń audio dla wyjątkowej klienteli - znawców i entuzjastów klasycznego stereo.

MHB - symbol odnoszący się do serii monitorów głośnikowych o dużych rozmiarach (wysokich obudów). Monitory MHB mają charakterystyczną budowę choć z wyglądu kojarzą się z "klasyką" kolumn głośnikowych. Serię wyróżnia przede wszystkim wysoka efektywność średnia >90dB/1kHz/1m przy 2,83V RMS. Ponadto sama konstrukcja to raczej niespotykany powszechnie układ mechano-elektryczny bazujący na znacznych przekrojach wielowarstwowych ścian i wzmocnień wewnętrznych. W układzie elektrycznym zwrotnicy zastosowaliśmy autorskie rozwiązania poprawiające linearność i skuteczność przetwarzania impulsów... Dźwięk monitorów serii MHB niewiele różni się od tego jaki reprodukują wyrafinowane konstrukcje wolnostojące. Jest na tyle "potężny", że potrafi z rachitycznej lampowej integry o mocy 10W wycisnąć tak wysoki poziom natężenia fal jakby napędzała je jednostka o mocy bliskiej 100 watom. Przeczytaj opis monitora model M1HB »


Niedawno wprowadziliśmy do produkcji (w nowym monitorze serii MHB) dość szczególne rozwiązanie - zwrotnicę głośnikową z układem indukcyjnego wzmocnienia impulsów w sekcji filtra dolno-przepustowego zespołu dwudrożnego. Zastosowanie tego układu przyczyni się do wydatnej poprawy jakości odtwarzania impulsów z obszaru mikro-dynamiki o czasach krótszych od 1ms i poziomach niższych od -30dB. Układ działa w zakresie częstotliwości od 1Hz (impulsy) do 3kHz (niższe składowe). Przeprowadzone badania wykazały trafność metody i jej zdumiewającą skuteczność. Wszystkie ledwo słyszalne dotąd dźwięki o charakterze impulsów są teraz bez trudu lokalizowane na tle sceny i wraz z głównym ciągiem dźwięków składających się na utwór muzyczny - wyraźnie (choć nie natarczywie) obecne, co w znaczący sposób zwiększa rozdzielczość oraz analityczność przekazu. Ten wyjątkowy układ będzie niebawem opatentowany.

Wdrażamy innowacyjne projekty systemów audio stereo jako rezultaty wielu eksperymentów z układami elektronicznymi. Opracowaliśmy nowy własny model wzmacniacza mocy o dużej sprawności wykorzystujący znany powszechnie układ komplementarny klasy AB, modyfikując niektóre z jego obwodów w celu poprawienia charakterystyk częstotliwościowych, dynamiki stopnia wejściowego i reakcji na pobudzenie impulsami... Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki w testach na zawartość zniekształceń harmonicznych (< 0,001%) i TIM (< 0,002%) przy 90% sinusoidalnej mocy wyjściowej wzmacniacza. Cel został osiągnięty między innymi dzięki modyfikacjom sekcji zasilającej pierwszy stopień (wzmacniacz różnicowy) - polegającym na zastosowaniu symetrycznych filtrów aktywnych wyposażonych dodatkowo w stabilizatory napięcia aby uniknąć wpływu nadmiernych spadków wydajności zasilania podczas pracy przy pełnym wysterowaniu i w trakcie wzmacniania impulsów. Po serii badań segmentów zasilających wzmacniacze mocy - opracowaliśmy rozwiązanie zwiększające wydajność i poprawiające stabilność zasilania. Na podstawie licznych doświadczeń stwierdziliśmy, że odpowiedniej konstrukcji zasilacz wzmacniacza o dużym zapasie energetycznym - posiadający baterie kondensatorów elektrolitycznych o pojemnościach nawet 120.000 microF na jeden mono-blok - ma decydujący wpływ na minimalizację zniekształceń i na poziomy dynamiki sygnałów dźwiękowych.

 

W przygotowaniu...
Innowacyjny zintegrowany wzmacniacz stereo (dual mono) "Pure Linear & High Dynamic - PLHD" o imponujących parametrach... Cechą szczególną wzmacniacza jest brak modułu zasilającego w obudowie z obwodami audio oraz niespotykana dynamika wynikająca z wysokich napięć zasilających stopnie wzmocnienia napięciowego. Wzmacniacz "zagra w 100% liniowym dźwiękiem" w paśmie od 1Hz do 100kHz przy całkowitych zniekształceniach < 0,001% dla 90% sinusoidalnej mocy wyjściowej zależnej od wersji modułu zasilającego (od 100 do 200W na kanał przy 8ohm)... Jest także w przygotowaniu lampowa wersja "PLHD" o mocy 2 x 75W/8ohm przy THD < 0,08% z pasmem od 25Hz do 22kHz i S/N = 95dB...

Zachęceni tegorocznym sukcesem na Audio Show - rozpoczęliśmy prace nad nowym projektem o kryptonimie "SAS 500". Projekt będzie kontynuacją rozpoczętego już wdrażania do produkcji prototypu zespołów głośnikowych SCENE. Symbol SAS 500 odnosi się do "aktywnego systemu stereo" - opartego na konstrukcji zespołów głośnikowych SCENE i wielodrożnego układu wzmacniaczy mocy z przedwzmacniaczem stereo, który bez udziału zwrotnic pasywnych będzie sterował pracą głośników...

Zapraszamy do kolejnych odwiedzin,
Zespół konstrukcyjny EXTREO